Strona Główna
Zapytaj dietetyka

#WnZO część 1

 • 28 listopada 2017
 • Agnieszka Boryna
 • 5 Komentarzy
#WnZO część 1

Jak mawiają słowo się rzekło, więc zaczynamy Wyzwanie!! Przedstawiam Wam Michalinę, uczestniczkę pierwszej edycji Wyzwania na Zdrowe Odchudzanie. Jeżeli czytasz ten tekst po raz pierwszy, zapraszam Cię do pierwszego wpisu, w którym dokładnie opisałam na czym ten program polega.

Poznajcie Michalinę

Michalina jest pozytywną, pełną ciepła, 33 letnią mamą, 2 cudownych dzieciaków. W dodatku zapracowaną. Na co dzień prowadzi własną kancelarię prawną. Kiedy z boku obserwuję, jak sprawnie godzi ze sobą wszystkie obowiązki, w mojej głowie rodzi się jedno pytanie: „Jak ona to robi?”. Natłok spraw dnia codziennego sprawił, że Michalinie zwyczajnie zabrakło czasu aby zadbać o zdrowe i zbilansowane odżywianie, co sprawiło, że waga zaczęła wymykać się spod kontroli. I tu z pomocą przychodzę JA :)

Zdrowie

Michalina zmaga się chorobą: Hashimoto. Myślę, że większość z Was orientuje się na czym ta choroba polega i jak bardzo utrudnia utrzymanie prawidłowej wagi. Dokładnie na ten temat pisałam tutaj.  Aby móc okiełznać tę chorobę i uzyskać prawidłową wagę, należy przestrzegać dosyć restrykcyjnych zaleceń dietetycznych. I zgodnie z tymi zaleceniami skomponowałam jadłospis dla Michaliny.

Pomiary

Wykonałam pomiar analizy składu ciała na urządzeniu Tanita BC – 543. Uzyskane wyniki wyglądają następująco:

Waga % tłuszczu Poziom nawodnienia Masa mięśni Ocena fizyczna Metabolizm spoczynkowy Wiek metaboliczny Masa kości Tłuszcz wokół narządowy
76,8 kg 41,2 41,9 % 42,9 2 1413 50 2,3 7

Prawidłowa masa ciała powinna wynosić 65kg, % tłuszczu ogólnego – 24%, poziom nawodnienia organizmu minimum 50%, wiek metaboliczny 33 lata i mniej, masa kości 2,4 kg. Tłuszcz wokół narządowy ma prawidłowy poziom. Oznacza to, że tłuszcz jest głównie skumulowany pod skórą i jest zauważalny w postaci przysłowiowych boczków czy cellulitu. Narządy wewnętrzne takie jak wątroba, serce czy naczynia krwionośne nie są otłuszczone. Ma to głównie znaczenie zdrowotne. Tłuszcz, który skumulowany jest wokół narządów wewnętrznych, jest niebezpieczny dla zdrowia i może być przyczyną różnych chorób, w tym miażdżycy i nadciśnienia.

Wykonałam również pomiar obwodów poszczególnych części ciała:

Obwód biustu

Obwód talii

Obwód bioder

Obwód prawego uda

104 cm

83 cm

117 cm

58 cm

Jak zapewne zwróciłyście uwagę, kształt figury Michaliny to typowa klepsydra. Piękny biust, wcięcie w talii i pełniejsze biodra.

#wnzo

fot. Katarzyna Sarandzul Photography

#wnzo2

fot. Katarzyna Sarandzul Photography

fot. Katarzyna Sarandzul Photography

Dieta

Opracowana przeze mnie dieta, składa się z 4 posiłków. Bogata jest w warzywa, owoce, dobrej jakości mięso drobiowe oraz ryby. Uważam, że pierwsze śniadanie jest posiłkiem startowym i powinno dostarczać odpowiednio zbilansowanych składników pokarmowych o właściwej kaloryczności i dlatego postawiłam na kaszę jaglaną lub bezglutenowe płatki owsiane z dodatkiem owoców. Drugie śniadanie to koktajl  owocowo – warzywny, który jest pożywnym i doskonałym źródłem białka, witamin i minerałów. Danie obiadowe to mięso drobiowe w towarzystwie  sałatki przygotowanej ze świeżych warzyw bądź kapusty kiszonej, która ma wręcz nieocenione wartości prozdrowotne. Kolacja to kolejna porcja świeżych warzyw z dodatkiem białka, w postaci min.: jaj kurzych, pochodzących z chowu ekologicznego. Ponad to w ciągu dnia Michalina powinna wypić minimum 1,5 litra wody.

Raz w tygodniu będę się spotykała z Michaliną celem kontroli powyższych pomiarów. Dieta jest skomponowana zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu, jednak praktyka weryfikuje teorię. Podczas naszych spotkań Michalina będzie zgłaszała swoje uwagi i przy ich uwzględnieniu będę modyfikowała jadłospis.

 

Agnieszka Boryna, 28 listopada 2017 Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.
 • 5
Agnieszka Boryna

Agnieszka Boryna

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.

 • Klinika Zdrowego Jedzenia

  Fajnie, zastanawiam się czy zleciłaś badanie tarczycy i czy też będziesz to monitorować. Przy hashimoto odpowiednia dieta to podstawa. Trzymam kciuki! :)

  • Tak oczywiście. Michalina dostała ode mnie całą listę badań do wykonania. Nie tylko tarczycę. Ważne jest aby monitorować stan zdrowia całego organizmu :)

 • Trzymam kciuki gorąco. Faktycznie w przypadku Hashimoto trzeba bardzo konkretnie dobierać dietę i jej składniki (wiele pozycji definitywnie wykluczyć).

  • Zgadza się. Sporo produktów z diety zostało wykluczonych. :)

 • ewa

  Michalino – trzymam kciuki :)

O nas
Spotykamy się regularnie. Podczas jednego z babskich spotkań, padło hasło: "(...) Bo to jest tylko dla Lejdis"  Jest to zdanie wyrwane z kontekstu a czego ono dotyczyło.. No cóż nie mogę zdradzić. Co się wydarzyło na babskim, zostaje na babskim. W taki o to sposób narodziła się nazwa tego bloga.
Signature