Strona Główna
Żyj zdrowo

Rak szyjki macicy to nie wyrok

 • 11 października 2017
 • Agnieszka Boryna
 • 8 Komentarzy
Rak szyjki macicy to nie wyrok

Rak szyjki macicy jest najłatwiej wyleczalną postacią nowotworu. Warunek jest jeden: musi zostać wcześnie wykryty. Niby proste i niby oczywiste, jednak statystyki z jakimi ostatnio się spotkałam mnie przeraziły. Liczby są bezwzględne.

W Polsce mieszka około 20 milionów kobiet. Każdego dnia co ósma z nas dowiaduje się, że zachorowała na raka szyjki macicy. Każdego dnia ta postać raka zabija 4 kobiety. Rachunek jest prosty. W skali roku 1400 kobiet umiera na raka szyjki macicy. A czy wiecie, że tego można uniknąć? Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.

Skoro jest to takie proste, to dlaczego rak szyjki macicy co roku zbiera takie żniwo?

Z przykrością muszę napisać ale w większości przypadków, kobiety są same sobie winne. Tylko 67% kobiet chodzi regularnie do ginekologa. Dlaczego tak się dzieje? Nie ukrywajmy ale wizyta u ginekologa do komfortowych nie należy. Jest to moment krępujący dla każdej z nas. Bo nie ma nic przyjemnego w paradowaniu po gabinecie pół nago, tylko po to by zasiąść na fotelu zwanym potocznie samolotem, z nogami na za piętnaście trzecia. Całkowicie rozumiem niechęć do takiej wizyty, jednak innego wyjścia nie ma. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważny jest wybór odpowiedniego lekarza.

Dobry ginekolog to podstawa

Gdyby 15 lat temu, ktoś powiedział mi, że moim ginekologiem będzie mężczyzna, stuknęłabym się w głowę. Trafiłam do niego przypadkiem i zostałam na dłużej. Wszystkie obawy o których pisałam powyżej zniknęły. Wizyta przebiega w przyjemnej atmosferze i w maksymalnym komforcie. Podczas wizyty dostaję jednorazową koszulkę, dzięki czemu nie paraduję nago po gabinecie. Niestety, nie każdy gabinet oferuje takie udogodnienia a w dzisiejszych czasach powinien to być standard. Mój lekarz prócz dużej wiedzy i wieloletniego doświadczenia jest bardzo delikatny podczas wykonywania badania. Dlaczego o tym piszę? Bo jeżeli którakolwiek z Was, ma złe doświadczenia związane z wizytą u ginekologa, to chcę w ten sposób pokazać, że nie musi tak być. Szukajcie takiego lekarza, który będzie Wam odpowiadał. Szukajcie do skutku, aż znajdziecie takiego, do którego będziecie miały zaufanie.

wizyta u ginekologa

Jak powinny przebiegać wizyta u ginekologa?

Powinnyśmy mieć zrobiony szereg podstawowych badań. Nie będę używała słowa profilaktyka, ponieważ słowo to oznacza zapobieganie. W tym przypadku mówimy o wczesnym wykrywaniu nowotworu. Badania, które dobry ginekolog powinien wykonać to: obowiązkowo i bezdyskusyjnie cytologia, USG dopochwowe, badanie piersi. Każde z tych badań powinno być wykonane przynajmniej raz w roku. Ja to nazywam co rocznym przeglądem wojsk.

Czemu cytologia jest taka ważna?

Najkrócej powiem to tak: cytologia ratuje życie. I tu znowu rzucę liczbami. Aż 73% kobiet, nie wykonuje tego badania!! To jest przerażająca statystyka. I te z Was, które należą do tej grupy postaram się przekonać by jednak wykonywać cytologię co roku. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje prawie 100% szans na wyleczenie. To nie tylko statystyka, to również słowa mojego ginekologa, a on wie co mówi. Badanie jest bezbolesne. Polega na pobraniu specjalną szczoteczką, wymazu z szyjki macicy. Następnie nałożenie tego wymazu na przygotowaną do tego celu płytkę (odbywa się to już poza naszymi wdziękami) i wysłaniu próbki do laboratorium. I to wszystko. Całe badanie, łącznie z przebraniem się zajmuje około 15 minut. Więc proszę nie tłumaczyć się brakiem czasu. Wizyta u fryzjera czy manicurzystki trwa dłużej.

rak szyjki macicy

Kiedy najlepiej wykonać cytologię?

Tu warto pamiętać o kilku podstawowych punktach:

 • Badanie wykonujemy między 10 a 16 dniem cyklu
 • Należy powstrzymać się od współżycia na 2 doby przed badaniem
 • Nie należy stosować leków dopochwowych na 4 dni przed badaniem
 • Proszę pamiętać, że cytologii nie wykonujemy podczas stanu zapalnego dróg rodnych i narządów płciowych.

Tylko 27% kobiet chodzi do ginekologa regularnie. Dziewczyny, chowanie głowy w piasek nie sprawi, że problem zniknie. Tym bardziej, że rak szyjki macicy rozwija się bardzo szybko.  Najwyższa pora poprawić statystyki.  A Wy Drogie Panie, kiedy ostatni raz byłyście u ginekologa?

Agnieszka Boryna, 11 października 2017 Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.
 • 8
Agnieszka Boryna

Agnieszka Boryna

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.

Zimowe warzywa
Chemia w cytrusach
 • Magda

  Ja pilnuję regularnych badań i wizyt. Niestety to prawda, większość kobiet to zaniedbuje, a przecież skutki mogą być tragiczne…

  • Dokładnie tak. Tym bardziej, że szanse na wyleczenie są bardzo wysokie.

 • Czterdzieści Dziewięć Metrów C

  i ja również zaliczm się do tych badających się regularnie. Trwa to dosłownie chwilkę, a spokojnego sumienia nie da się już policzyć na minuty ;-)

 • eh, przypomniałaś mi, że od czasu kiedy mam drugie dziecko trochę te sprawę zaniedbałam. Muszę koniecznie się umówić, dzięki! :)

  • Koniecznie się umów :) Aby Cię lepiej zmobilizować (mam nadzieję) napisz jak będziesz już po wizycie :)

 • Też chodzę do gina faceta, w ogóle moje doświadczenie akurat jest takie, że mężczyźni ginekolodzy są znacznie delikatniejsi, potrafią zrobić swobodniejszą atmosferę i z kompetencjami też jest u nich lepiej, szczególnie w trudnych przypadkach.
  Natomiast na paradowanie nago jest bardzo prosty sposób – wystarczy założyć spódnicę lub sukienkę wystarczająco luźną by dało się w niej wsiąść na samolot ;)

  • O sukience mówiła mi wczoraj znajoma :) Nie wiem z czego to wynika ale faktycznie mężczyźni ginekolodzy są delikatniejsi.

O nas
Spotykamy się regularnie. Podczas jednego z babskich spotkań, padło hasło: "(...) Bo to jest tylko dla Lejdis"  Jest to zdanie wyrwane z kontekstu a czego ono dotyczyło.. No cóż nie mogę zdradzić. Co się wydarzyło na babskim, zostaje na babskim. W taki o to sposób narodziła się nazwa tego bloga.
Signature