Strona Główna
Żyj zdrowo

Chemia w cytrusach

  • 10 stycznia 2018
  • Agnieszka Boryna
  • 0 Komentarzy
Chemia w cytrusach

Kto z nas nie lubi owoców cytrusowych? Myślę, że niewiele jest takich osób. Słodki smak pomarańczy i mandarynek zawsze wywoła uśmiech na twarzy i mało kto jest w stanie się im oprzeć. Czarna herbata obowiązkowo z plasterkiem cytryny. Czy nie zastanawialiście się jakim cudem te cudowne owoce, które przemierzają pół świata, pozostają świeże i  niezepsute? I tu mamy drugą stronę medalu.

Co sprawia, że cytrusy na długo zachowują świeżość?

Sama forma tego pytania nie przywodzi na myśl nic dobrego. I niestety taka też będzie odpowiedź. Cytrusy, które możemy kupić w sklepach, nie pochodzą z upraw ekologicznych. Oznacza to, że do ich produkcji wykorzystane zostały pestycydy i herbicydy. Nim cytrusy trafią na nasz rynek, muszą odbyć długą podróż. Aby mogły przetrwać muszą być w „odpowiedni” sposób przygotowane. Do tego celu stosuje się chemiczne substancje zabezpieczające, które mogą okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. I tak: substancje grzybobójcze to: ortofenylofenolan sodu, a często używane konserwanty: imazalil i tiabendazol. To jeszcze nie wszystko. Skórki mandarynek, pomarańczy, cytryn i grapefruitów są dodatkowo pokryte woskiem by jeszcze bardziej zachęcały konsumentów do zakupu.

Czy powinniśmy rezygnować z cytrusów?

Na nasze szczęście cytrusy są owocami gruboskórnymi, co sprawia, że substancje chemiczne nie przenikają do wnętrza owocu. Badania potwierdzają, że w miąższu poziom szkodliwego dla zdrowia tiabendazolu był poniżej wykrywalności a imazalilu poniżej dawki referencyjnej ARfD. Musimy jednak uważać gdyż te szkodliwe substancje mogą przedostać się do wnętrza owocu, jeśli zabierzemy się do niego w niewłaściwy sposób.

Jak przygotować cytrusy do spożycia?

Przede wszystkim należy je dokładnie umyć w gorącej wodzie. Większość substancji, która znajduje się na skórce jest rozpuszczalna w wodzie. Pamiętajmy również o porządnym myciu rąk, aby nie przenieść niechcianych przez nas substancji chemicznych. A co z substancjami, które są nierozpuszczalne w wodzie? Po umyciu owocu należy zapewnić mu kąpiel w kwaśnym odczynie np. woda z dodatkiem octu jabłkowego a następnie kąpiel zasadową czyli woda z dodatkiem sody oczyszczonej. Pierwsza kwaśna mikstura zabija bakterie, druga z kolei niweluje pestycydy i konserwanty. Tak „wyczyszczone” owoce, nadają się do spożycia.

Źródło: Akademia Dobrego Smaku SGGW.

Agnieszka Boryna, 10 stycznia 2018 Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.
Agnieszka Boryna

Agnieszka Boryna

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.

O nas
Spotykamy się regularnie. Podczas jednego z babskich spotkań, padło hasło: "(...) Bo to jest tylko dla Lejdis"  Jest to zdanie wyrwane z kontekstu a czego ono dotyczyło.. No cóż nie mogę zdradzić. Co się wydarzyło na babskim, zostaje na babskim. W taki o to sposób narodziła się nazwa tego bloga.
Signature