Strona Główna
Żyj zdrowo

Ocet jabłkowy pić czy nie pić?

  • 8 stycznia 2018
  • Agnieszka Boryna
  • 0 Komentarzy
Ocet jabłkowy pić czy nie pić?

Ocet znany jest już od czasów starożytnych. Ojciec medycyny Hipokrates, stosował go w zakażeniach bakteryjnych. Uważa się, że Kleopatra zawdzięczała piękną sylwetkę temu, że regularnie piła właśnie ocet jabłkowy. W Babilonie octu używano do konserwowania mięs a starożytni żołnierze gasili wodą z octem pragnienie.

Po pierwsze mam na myśli oczywiście ocet jabłkowy naturalnie fermentowany. Wytwarzany z jabłek pochodzących z upraw ekologicznych oraz bez dodatku konserwantów. Pamiętajmy, że ocet sam w sobie jest doskonałym konserwantem więc nie potrzebuje dodatkowych wspomagaczy.

Czy ocet jabłkowy faktycznie ma prozdrowotne właściwości?

Współczesne badania pokazują, że tak właśnie jest. Więc co daje nam regularne picie octu jabłkowego?

  • Uniemożliwia namnażanie się bakterii i grzybów dzięki czemu chroni żywność przed psuciem.
  • Jest przeciwutleniaczem, który zwalcza wolne rodniki. Tym samym spowalnia proces starzenia.
  • Znacznie obniża stężenie glukozy we krwi więc polecany jest osobom chorującym na cukrzycę typu II
  • Ze względu na znaczną zawartość potasu, ocet jabłkowy działa korzystnie na serce i układ krążeniowo naczyniowy
  • Ogranicza odkładanie się wapnia w tętnicach
  • Poprawia samopoczucie, dlatego polecany jest osobom zmagającym się z zespołem chronicznego zmęczenia.
  • Ułatwia trawienie

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Jakiś czas temu pojawiła się informacja o cudownych właściwościach odchudzających octu jabłkowego. Wiele młodych kobiet potwierdziło, że regularne picie octu jabłkowego rozcieńczonego wodą pozwoliło zgubić zbędne kilogramy. Większość dietetyków była zdania, że był to wyłącznie efekt placebo. Ja oczywiście stanę gdzieś po środku. Ocet jabłkowy sam w sobie nie ma właściwości odchudzających, więc Drogie Panie, nie traktujcie tego jako złoty środek, który wyczaruje szczupłą sylwetkę. Bardziej dopatrywałabym się prozdrowotnych właściwości octu jabłkowego. Jednak ze względu na kwaśne ph, trafiający do żołądka  ocet sprawia, że jest tam jeszcze bardziej kwaśno i żrąco. Czyli tak, jak być powinno. Dzięki temu trawimy łatwiej, sprawniej i szybciej co w dalszym etapie przyspiesza metabolizm. Taki zabieg w konsekwencji może przyczynić się do szybszego spadku wagi bo organizm szybciej zacznie trawić, wchłaniać i wydalać.  Mało tego picie octu jabłkowego pozwoli na pozbycie się toksyn z organizmu.

Dla jasności:pisząc o  piciu octu jabłkowego mam na myśli: 2 łyżki octu jabłkowego rozcieńczone w ¾ szklanki chłodnej, przegotowanej wody. Oczywiście taką miksturę pijemy na około 15 minut przed posiłkiem.

Agnieszka Boryna, 8 stycznia 2018 Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.
Agnieszka Boryna

Agnieszka Boryna

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.

Zimowe warzywa
Chemia w cytrusach
O nas
Spotykamy się regularnie. Podczas jednego z babskich spotkań, padło hasło: "(...) Bo to jest tylko dla Lejdis"  Jest to zdanie wyrwane z kontekstu a czego ono dotyczyło.. No cóż nie mogę zdradzić. Co się wydarzyło na babskim, zostaje na babskim. W taki o to sposób narodziła się nazwa tego bloga.
Signature