Strona Główna
Żyj zdrowo

Czy warto stosować suplementy diety?

 • 17 listopada 2017
 • Agnieszka Boryna
 • 0 Komentarzy
Czy warto stosować suplementy diety?

Z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami suplementów diety. Próbuje się nam wmówić, że życie bez „supli” jest wręcz niemożliwe. Czy faktycznie tak jest? Czy jesteśmy w stanie dostarczyć witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu,  wyłącznie z pożywienia? Jak odnaleźć się w tym suplementowym szaleństwie?

Żaden suplement nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety

Suplement ma być wyłącznie dodatkiem do dobrze zbilansowanej diety. Nigdy nie powinien stanowić głównego źródła dostarczanych do organizmu niezbędnych składników odżywczych i budulcowych. To właśnie żywność powinna stanowić główne źródło minerałów i witamin. Warto mieć jednak świadomość, że obecna żywność jest znacznie bardziej uboga w te składniki, niż ta produkowana 20 lat temu. Jest to wynikiem intensywnej produkcji rolnej, która w dużym stopniu nastawiona jest na ilość a nie na jakość wytwarzanych produktów. Poniekąd ofiarami takiego działania jesteśmy my sami. Nasz organizm nie zmniejszył zapotrzebowania na konkretne składniki. Nadal potrzebuje ich określoną ilość a pożywienie jako ich źródło, jest w nie ubogie. I to jest pierwszy powód dla którego warto rozważyć suplementację.

dobrze zbilansowana dieta

Suplementy dobre na wszystko?

Z reklam możemy dowiedzieć się na co dany suplement jest nam potrzebny. Mało tego dowiemy się również o zespołach czy syndromach, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. A oferowany produkt ma być cudownym rozwiązaniem konkretnego problemu.  Powiem tak: nie dajmy się zwariować. Uzupełnienie poszczególnych składników jest potrzebne, zwłaszcza przy uwzględnieniu wątpliwej jakości obecnej żywności. Nie oznacza to, że mamy do swojego organizmu wrzucać miliony tabletek czy pigułek. Radziłabym skupić się na kilku niezbędnych produktach, a wcześniej wykonać badania laboratoryjne krwi:

 • poziom witaminy D3 czyli 25(OH)D. Jest to istotne ze względu na strefę klimatyczną w której mieszkamy. Krótki dzień, mało słońca nie sprzyja syntetyzowaniu tej witaminy przez naszą skórę. Mało tego nawet w bezchmurne dni chronimy skórę przed działaniem promieni słonecznych stosując kremy z filtrem bądź my kobiety wykonując makijaż.
 • poziom witaminy B12. Nim rozpoczniemy przyjmowanie popularnego kompleksu witamin z grupy B, warto sprawdzić jak wygląda poziom tej jednej witaminy we krwi. Nie ma sensu jej suplementować jeśli poziom okaże się być wysoki.
 • wapń całkowity, magnez. Podobnie jak w powyższym przypadku. Ewentualne niedobory tych pierwiastków, mogą wyjaśnić zaistniałe problemy zdrowotne i naprowadzić lekarza na właściwe leczenie.
 • żelazo. Nie należy tego pierwiastka suplementować w ciemno. Jego nadmiar w krwioobiegu może bardzo obciążyć wątrobę.
 • sód i potas. Niewłaściwy poziom tych elektrolitów może wyjaśnić pojawienie się różnych problemów zdrowotnych: choroby nerek, nadciśnienie, obrzęki, zaburzenia pracy serca.

Warto zwrócić uwagę na suplementy zawierające wyciągi ziołowe. Są doskonałym sposobem na dostarczenie fitoskładników do organizmu. Jeżeli stosujesz jakiekolwiek leki, bądź cierpisz na chorobę przewlekłą, musisz skonsultować przyjmowanie takiego preparatu ze swoim lekarzem. Niektóre zioła wchodzą w interakcję z lekami. Warto o tym pamiętać.

jak wybrać dobry suplement

Jak wybrać dobrej jakości suplement?

Jeżeli podjęliśmy decyzję o suplementacji, warto wybrać produkt z górnej półki. I okazuje się, że jest to trudniejsze niż się wydaje. Suplementy diety nie są tak restrykcyjnie kontrolowane i nie podlegają tak ostrym przepisom jak wyroby farmaceutyczne. Z wprowadzeniem nowego produktu na rynek wiąże się dużo papierologii ale nie o tym jest ten wpis. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego suplementu?

 • Skład produktu. Należy unikać suplementów, które w swoim składzie mają zbrylacze, polepszacze smaku, zapachu, wypełniacze czy inne dziwnie brzmiące nazwy, których znaczenia nie rozumiemy.
 • Forma suplementu. Warto wybierać te, które są w kapsułkach. Są one łatwiej przyswajalne przez organizm. Poza tym jest mniejsza szansa na obecność podejrzanych składników, które zazwyczaj są stosowane przy produkcji tabletek.
 • Warto aby suplement zawierał składniki pochodzenia naturalnego a nie sztuczne syntetyki. Naturalna forma witamin i minerałów jest łatwo i szybko przyswajalna przez organizm. Mało tego, organizm wykorzystuje większą ilość takich składników w przeciwieństwie do sztucznych syntetyków. Może się zdarzyć, że przyswajalność tego sztucznego tworu, może być na poziomie kilku procent. Niestety ale sztuczny wyrób będzie kosztował kilka złotych a produkt zawierający naturalne wyciągi roślinne, kilkadziesiąt złotych.

Nie łykajmy wszystkiego jak popadnie tylko bądźmy świadomi potrzeb naszego organizmu. Dobrze dobrana i zbilansowana dieta, uzupełniona o właściwe suplementy może doskonale wspierać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizm oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Agnieszka Boryna, 17 listopada 2017 Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.
Agnieszka Boryna

Agnieszka Boryna

Ktoś kiedyś powiedział, że organizm ludzki jest jak świątynia, o którą trzeba dbać. dotyczy to również zdrowia. Nic, co raz zostało nam dane, nie jest wieczne. Naturalne podejście do zdrowia fascynowało mnie od zawsze. Prowadzę własną poradnię dietetyczną, w której udzielam praktycznych porad jak schudnąć w zdrowy i bezpieczny sposób.

Zimowe warzywa
Chemia w cytrusach
O nas
Spotykamy się regularnie. Podczas jednego z babskich spotkań, padło hasło: "(...) Bo to jest tylko dla Lejdis"  Jest to zdanie wyrwane z kontekstu a czego ono dotyczyło.. No cóż nie mogę zdradzić. Co się wydarzyło na babskim, zostaje na babskim. W taki o to sposób narodziła się nazwa tego bloga.
Signature